24 Haziran 2015 Çarşamba

Yazar tavsiyesi: Arkın Gelişin

Arkın Gelişin kimdir?Biyografi

2004 yılında EIPOS DRESDEN Üniversitesi Suç Psikolojisi Bölümünü bitirdi. 2005 - 2008 yılları arasında, aralarında seri katillerinde bulunduğu, çeşitli suçlardan ötürü hüküm giymiş olan mahkumları analiz etmek için, kendileriyle söyleşiler gerçekleştirdi.

Üniversite yıllarında ana dal olarak Seri Katilleri irdeleyen Gelişin, bu alanda uzmanlaşarak çeşitli bilimsel çalışmalara imza attı.

Yaklaşık 11 yıllık bir araştırma evresinde, birçok ünlü seri katil hakkında arşivler oluşturdu. Bu çalışmalarını oluştururken, bizzat o ülkelerin emniyet ve hukuk birimleri ile irtibata geçerek, zengin ve eşsiz bir arşive sahip oldu.
2008 yılında Türkiye’ye döndü. 2008 – 2011 yılları arasında, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde, özel Güvenlik Şirketleri personellerine güvenlik eğitimleri ve seminerler vermiştir.

2012 yılında yayımlanan ilk romanı “Bir Seri Katilin Günlüğü” ile dikkat çekmeyi başardı. Psikolojik gerilim türünde olan romanın en önemli özelliği, sıradan bir insanın katile dönüşme evresini kendi kaleminden bir günlük şeklinde anlatma tarzında olmasıdır.
Kitap, bir Alman yapım şirketi tarafından filme çekilecek. Hatta film çekimleri 2014 Eylül sonunda başlıyor.

İlk romanın devamı niteliğinde olan “Kansız” isimli romanı, Nisan 2014’de yayımlanmıştır.

Elinde bulundurduğu ve bugüne kadar birçok ünlü seri katiller ile ilgili dünyada yayınlanmamış belgeler içeren zengin arşivini de değerlendirmek isteyen Arkın Gelişin, yakın zamanda büyük bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Meraklısına arşiv niteliğinde olabilecek, bugüne yayınlanmamış belgeler, bilgiler ve görseller içeren, seri katiller biyografisinden oluşan bir cilt projesi yayınlayacak. İlk planlamaya göre 10 ciltten oluşacak çalışma, her cilt ile ünlü bir seri katilin en kapsamlı biyografisi yayınlanacak. Serinin ilk biyografisi, dünyanın 1 numaralı seri katili olarak adlandırılan Ted Bundy olacak. Ayrıca biyografinin içerisinde, yazar Arkın Gelişin’in bizzat gerçekleştirdiği röportaj ile bir ilke imza atmış olacak.

Arkın Gelişin, edebiyat ve araştırmacı yazar kimliği yanı sıra, uzman olduğu Suç Psikolojisi alanı ile ilgili de, Üniversitelerde konferanslar düzenlemektedir. Aynı zamanda Aşkım Kapışmak Danışmanlık bünyesinde “Suç Psikolojisi” başlıklı seminerler düzenlemektedir.

Uzmanlık alanı sebebiyle, Ocak 2014 tarihinde Gaziantep’de firar eden Ali Kaya isimli seri katilin yakalanması için Ankara Eminyet Müdürlüğü ile birlikte çalışmıştır. Seri Katil Ali Kaya, Mart 2014’de yakalanmıştır.
www.kitapbiti.com edebiyat sayfasında 15 günde bir “Gerilim Hattı” isimli köşesinde,
www.piramithaber.com sayfasında 3 günde bir ve Kalabalık Dergisi'nde ayda bir yazıları yayımlanmaktadır.
 Kitapları:
Sitesinden aldım bu resmi. Sanırım henüz güncellenmemiş sitesi. Yeni bir kitabı daha çıktı: 


Bende tabii ki kitaplarının hepsi var. :D Okuduklarımsa Bir Seri Katilin Günlüğü, Kansız, Ted Bundy ve şu anda Ted Kaczynski'yi okuyorum. Bir Seri Katilin Günlüğü'nde biraz Ted Bundy'den etkilenmiş olduğunu gördüm. Çünkü Ted Bundy'nin seri katil olma açıklamasını okurken Bir Seri Katilin Günlüğü aklıma geldi hemen. Cümleler kopyalanmış gibiydi. Mesela: “Biz seri katiller sizlerin oğulları,
eşleriyiz. biz her yerdeyiz.” 

Arkın Gelişin benim şu sıralar kafayı taktığım yazar. Bu yaz tatilinde diğer iki kitabını da okumayı planlıyorum. Eğer siz de adli psikoloji, suç psikolojisiyle ilgileniyorsanız ve Türkçe kaynak bulmada zorluk çekiyorsanız Arkın Gelişin akıcı dili ile harika bir isim. Kesinlikle tavsiye ederim.


Düzenleme: Arkın Gelişin'in yeni kitabı Bir Seri Katilin Günlüğü-3 yakında çıkacak. Merakla bekliyoruz. :)

2 yorum:

  1. Bu adamı duydum ve kitabını okumak istiyorum ama seri bir şekilde mi gidiyor kitapları, ayrı mı merak ediyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar! Seri olarak gidiyor birkaç kitabı. Yazar olarak beğeniyordum. Şu linke bakmanızda da fayda görüyorum: http://okuduklarimveizlediklerim.blogspot.com.tr/2015/12/arkn-gelisin-hakknda-sahte-psikolog.html

      Sil